Noszenie peruk jest obecnie społecznie traktowane jako tabu, gdyż jeśli dostrzeżemy ją na czyjejś głowie, to od razu myślimy, że choruje na raka i na pewno chce to ukryć. Taka już nasza natura. Okazuje się jednak, że sklepy perukarskie odwiedzane są nie tylko przez pacjentów onkologicznych i również swoją ofertę kierują do wielu innych grup.
Wypadanie włosów w czasie ciąży
Na rozmaitych forach możemy przeczytać o problemie wypadania włosów po ciąży, okazuje się jednak, że już podczas jej trwania wiele kobiet również zauważa, że na ich głowach jest coraz mniejsza ilość włosów. Przerzedzenia w tym okresie są całkowicie normalne, gdyż w organizmie trwa istna burza hormonalna. Już na samym początku ciąży gwałtownie rośnie poziom estrogenów, które wpływają na podtrzymanie ciąży.
Większość Pań w okresie ciąży zdecydowanie kwitnie i wygląda piękniej niż zazwyczaj. Jednak nie jest to normą i możemy spodziewać się również przykrych dolegliwości, w tym wypadania włosów. Gdy dojdzie do znacznego zmniejszenia się ich ilości, dobrym rozwiązaniem będzie podcięcie, gdyż krótkie nie będą takim obciążeniem dla skóry głowy. Dobrym rozwiązaniem dla kobiet w takiej sytuacji jest zakup naturalnej peruki lub dopinki lub zagęszczacza do włosów. W ten sposób mogą poczuć się piękne, a nikt nawet nie zauważy, że włosy się przerzedziły.
Łysienie w czasie ciąży może prowadzić do pojawienia się obaw o własną fryzurę. Jednak spokojnie jest to stan całkowicie naturalny, który najczęściej samoistnie ustępuje. Gwałtowne wahania poziomu estrogenów, niedobory niektórych składników odżywczych, stres – to wszystko może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów, ich matowieniem, łamanie, czy też nadmierną produkcją łoju, która skutkuje szybszym przetłuszczaniem się. Warto również zadba o właściwą dietę i odpowiednią pielęgnację dla swoich naturalnych, osłabionych włosów.
Wypadanie włosów po ciąży
Łysienie poporodowe, to gwałtowna i intensywna utrata włosów u kobiet, które w niedawnym czasie wydały na świat dziecko. Medycyna dopatruje się przyczyny takiego stanu rzeczy w fakcie, że po zakończeniu ciąży dochodzi do nagłego spadku poziomu estrogenów we krwi. Estrogeny mają działanie stymulujące na anagen czyli fazę wzrostu włosa. W sytuacji, gdy czynnik pobudzający nagle znika, włos przechodzi w fazę uśpienia i stopniowo przygotowuje się do wypadania. Utrata włosów po porodzie jest rodzajem łysienia telogenowego.
Sytuacja najczęściej wraca do normy samoistnie po upływie 6 do 9 miesięcy od porodu, jednak jeśli kobieta karmi piersią, to może utrzymywać się dłużej. Najczęściej nie podejmuje się leczenia. Zaleca się cierpliwość, zabiegi odżywcze i stosowanie preparatów witaminowych. Rozwiązaniem doraźnym będzie peruka – w końcu każda młoda mama chwaląc się swoją śliczną pociechą również chce czuć się piękna.
Wypadanie włosów a depresja
Depresja zaliczana jest do chorób psychicznych afektywnych, czyli związanej z zaburzeniami nastroju. Często ciężko odróżnić ją od zwykłej chandry czy gorszego samopoczucia, co stanowi wyzwanie również dla specjalistów. Leczenie opiera się najczęściej na lekach antydepresyjnych oraz spotkaniach z terapeutą. Wielu chorych nie przyznaje się przed samymi sobą do choroby i nie odwiedza lekarza w tym celu. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się obecnie około 6% populacji na świecie, z czego więcej z rozwiniętej cywilizacji zachodniej.
W przypadku depresji mówimy o znaczącym pogorszeniu się samopoczucia, trudnościach w opanowaniu płaczu, spadku radości i przyjemności z życia, obniżeniu samooceny, zobojętnieniu, czy pesymizmie. Później pojawia się również niechęć do podejmowania aktywności, zaniedbanie własnego ciała, unikanie kontaktu z ludźmi, spadek zainteresowania własnymi pasjami.
Wielu chorych spędza długie godziny na leżeniu w łóżku. Pojawiają się również epizody samookaleczenia i próby samobójcze. Pojawiają się objawy psychosomatyczne, jak spadek koncentracji, problemy ze snem, obniżone libido, utrata apetytu, czy u pań zaburzenia miesiączkowania.
Wypadanie włosów może być jedną z przyczyn pojawienia się depresji, jak również prowadzić do zaostrzenia się objawów. Oprócz tego wyróżniamy łysienie psychogenne, czyli takie które wynika z depresji. Może być ono wywołane np. przez stres. Potencjalnie uznaje się również, że wypadanie włosów przy depresji może być spowodowane zaniedbaniami higienicznymi, które mogą skutkować pojawieniem się wielu schorzeń. Dochodzi również do zaburzeń kompulsywnych polegających na wyrywaniu włosów z głowy.
Peruka dla osoby chorej na depresję z problemem wypadania włosów może stanowić również część terapii. Pozwala ona bowiem lepiej poczuć się w społeczeństwie i może ułatwić wyjście z domu i spotykanie się z ludźmi, powrót do dawnych aktywności i wyjście z choroby.
Łysienie trakcyjne
Jest to rodzaj łysienie, w przypadku którego sami jesteśmy w dużej mierze odpowiedzialni za utratę włosów. Jest to problem najczęściej damski. Dlaczego? Jest to rodzaj łysienia pojawiający się na skutek długotrwałego napinania włosów i uciskaniem mieszków włosowych. Tak więc sprzyja mu różnorodne upinanie włosów przez kobiety. Włosy wypadają tu nad i za uszami oraz w okolicach skroni, w innej części głowy rzadko. Jednak z pewnością dla kobiet borykających się z tym kłopotem, szczególnie w młodym wieku rozwiązaniem będą produkty perukarskie.
Sterydy i ich udział w wypadaniu włosów
Przyjmowanie sterydów wiąże się najczęściej z siłownią i chęcią pomnożenia masy mięśniowej w krótkim czasie. Są one jednak stosowane również w formie leku w rozmaitych dolegliwościach, jak chociażby łuszczyca i wówczas nie mamy wyjścia. Sterydy są jednym z czynników przyczynowych łysienia androgenowego, jak również mogą powodować wiele groźnych dla zdrowia powikłań. Powodują one zaburzenia gospodarki hormonalnej i mogą znacząco przyspieszać proces wypadania włosów. Problem ten dotyczy głównie panów. Nie oznacza to jednak, że nie ma rozwiązania, panowie, którzy źle się czyją w łysinie również mogą odwiedzić sklep z perukami i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie i znów zyskać na pewności siebie.
Hiperandrogenizm a łysienie
Androgeny są męskimi hormonami płciowymi, a hiperandrogenizm oznacza ich nadmierną produkcję w organizmie. Są to hormony występujące u obojga płci, podobnie jak samo zaburzenie. Jednak u Panów nie stanowi ono zwykle powodu do niepokoju, zaś u Pań wiąże się z defeminizacją i może powodować obawy. Pośród istotnych symptomów wymienia się łysienie androgenowe oraz hirsutyzm. Wystąpienie łysienia androgenowego u mężczyzn może skutkować ich całkowitą utratą.
U Pań z kolei poszerza się linia przedziałka i włosy przerzedzają się w różnych częściach głowy. Wielu Panów akceptuje zmniejszenie liczby swoich włosów, choć są i tacy, którzy chętnie skorzystają z rozwiązań dostępnych w sklepie z perukami. Dla kobiet, których włosy w wyniku schorzenia zaczęły wyglądać gorzej znajdzie się z pewnością wiele trafionych pomysłów na piękne i bujne uczesanie.
Łysienie plackowate
W przebiegu tej choroby utrata owłosienia może być przejściowa lub trwała. Do tej pory jednak nie udało się dokładnie ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. Pojawiają się ogniska wyłysienia, w których nie obserwuje się zapalnie zmienionej skóry. Jest to choroba, która w wielu przypadkach prowadzi do licznych zaburzeń psychicznych powiązanych z brakiem akceptacji własnego wyglądu. Z tego powodu jeśli schorzenie to zostanie zdiagnozowane, ogromną ulgą i rozwiązaniem dla chorych może okazać się peruka, która ukryje niecodzienny wygląd skóry głowy i pozwoli nie izolować się społecznie i dalej trwać w swoich codziennych aktywnościach.
Peruki w różnych sytuacjach
W naszych organizmach zachodzą na przestrzeni życia liczne zmiany, pojawiają się bardziej lub mniej poważne choroby. Jak się okazuje wiele z nich może mieć wpływ na to jak wygląda nasza głowa, jak dużo jest na niej włosów i jak się czujemy sami ze sobą. Wszystkie przytoczone przykłady pokazują, że peruka jest ratunkiem dla naszej psychiki i samooceny w wielu sytuacjach i nie jest to jedynie „kryjówka” dla osoby z rakiem czy inną chorobą, to sposób, aby poczuć się pięknie we własnej skórze i aby mieć dobre samopoczucie.